Velkolepá Paříž

1260489_17641514Paříž je hlavním městem Francie a je situovaná mírně na severu státu. Rozprostírá se na obou březích řeky Seiny. Žije zde více jak dva miliony lidí, přičemž pařížská aglomerace čítá deset milionů lidí, což je jako celá Česká republika. Paříž je rozdělena do dvaceti městských obvodů. První zmínky o tomto městu pochází již ze třetího století před naším letopočtem. Nejdříve byl však osídlen pouze malý ostrov na Seině keltským kmenem Parisiů. Hlavním městem Francie se toto město stalo v roce 508 našeho letopočtu.

Dominantou celé Paříže a také hlavním symbolem je Eiffelova věž, která se vám vybaví ihned, co uslyšíte název tohoto velkoměsta. Tato věž byla postavena v roce 1889 u příležitosti Mezinárodní výstavy, která se v Paříži konala. Architektem tohoto skvostu se stal Gustav Eiffel. V době svého vzniku se jednalo o nejvyšší stavbu na světě.

Na pravém břehu řeky Seiny se nachází Louvre, jehož hlavní vchod je tvořen Pyramidou na Napoleonově dvoře. Muzeum můžete navštívit každý den kromě úterý a některých vyhrazených dní volna. Navštivte Louvre první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Louvre byl v minulosti sídlem francouzských králů. Jeho přestavba proběhla v polovině 14. století za vlády Karla V. V současné době se jedná o jedno z nejvýznamnějších muzeí na světě.

Velmi významnou budovou v Paříži je Hôtel de Ville, která představuje radnici situovanou na náměstí, které bylo zvané Place de Grève. Stavba radnice probíhala od roku 1533 ve stylu italské renesance. Budova byla však v roce 1848 značně poškozena a za Pařížské komuny v roce 1871 vyhořela. Velká rekonstrukce probíhala v letech 1874 až 1882 v novorenesančním slohu.

Velmi významnou částí Paříže je takzvaná Latinská čtvrť, kde se nachází kostel Saint Germain des Près, kostel sv. Sulpice, Lucemburská zahrada a také Lucemburský palác. Velkou oblíbenost si získal Pantheon nacházející se nedaleko Lucemburské zahrady.

Komentáře

One Response to “Velkolepá Paříž”
  1. Labanda napsal:

    jé kuju moc to ty též ;-)

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy