Amsterdam

1259936_83415180Amsterdam – město, kde je všudypřítomná rovina a překvapí vás také stísněnost městského centra. V porovnání s Prahou je Amsterdam pravý opak, i když je srovnatelný s počtem obyvatel. Turisticky zajímavá místa díky své poloze v Amsterdamu lze obejít během jediného dne, a to pěšky. Amsterdam si s žádným jiným městem nespletete, i přesto, že se nemůže chlubit žádným symbolem, jako například Paříž či Londýn. Ve městě je hustá síť 160 kanálů, přes něž se klene více jak 1200 mostů. Amsterdam je hlavním městem Nizozemska a leží v provincii Severní Holandsko.

Pro město jsou typické štítové domy, které stojí na smrkových kmenech. Město je vystavěno na bažinatém podloží, proto je dalším typickým znakem Amsterdamu takzvané grachty představující vodní kanály, přes které se klenou zvedací mosty. Ulice a náměstí určují atmosféru a centra jako náměstí Dam s královským palácem či náměstí Leidseplein jsou velmi rušná. V jakékoliv roční době se na těchto náměstích potkáte s pouličními hudebníky ze všech koutů světa. Také navštivte ulice podél kanálů. Podél břehů rostou jilmy a na zábradlí mostů čekají racci a také volavky, až jim dáte něco k snědku. Měšťanské domy vystavené z cihel a pískovce jsou charakteristické zdobenými štíty, které se odrážejí ve vodě.

Zajímavá místa

Amsterdam nabízí mnoho zajímavých míst, které jsou výsledkem bohaté historie.

Dam

Náměstí Dam je nejpůvodnějším místem Amsterdamu. Bylo vystavěno již kolem roku 1275 a je zde situován Královský palác a Nový kostel, kde se korunovali nizozemští králové a také královny. Národní památník zde stojí od roku 1956, který je věnován obětem druhé světové války. Na jeho schodech v současné době posedávají turisté a také se jedná o nejlepší orientační bod Amsterdamu. Náměstí je symbolem města, protože se zde konají různé oslavy a protesty místních obyvatel.

Hlavní nádraží a kostel svatého Nicolase

Budova hlavního nádraží se velmi podobá Rijksmuseu, protože se návrhářem stal totožný architekt Petrus Cuypers. Nádraží bylo postaveno na třech uměle vytvořených ostrovech a je postaveno v gotickém stylu. Jeho stavba trvala osm let a dokončení se datuje v roce 1889. Součástí nádraží je také půjčovna kol. Naproti nádraží dominuje veliký kostel, jenž byl zasvěcen svatému Nicolasi. Budova je velice krásná a majestátná a jistě stojí za prohlídku.

Rembrandtské náměstí

Náměstí získalo jméno po jednom z největších mistrů holandského malířství. Rembrandtské náměstí se pyšní plastickou Noční hlídkou. Výjev obrazu je přenesen do sochy, a stojí za to, abyste zde stáli alespoň pár minut a sochu porovnali s obrazem. V nočních hodinách je na náměstí skutečně živo, můžete se vydat například do malého rembrandtského parčíku či do některého z podniků, které omývají náměstí. Dominantou je také budova radnice, která je zajímavě spojena s koncertní síní. Komplex se nazývá Stopera. V neděli se na náměstí koná oblíbený a velmi známý bleší trh, na němž koupíte prakticky vše.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy