Je chlorovaná pitná voda nebezpečná?

Únor 14, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

1208819_13796747Jak zajistit, aby pitná voda či voda v domácnostech neobsahovala choroboplodné bakterie? Jediným a správným řešením je její desinfekce. Je celá řada možností, jak tento proces provést, avšak nejvíce se používá ten nejméně ekonomicky nároční, což je chlorování. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že se jedná o zdravotně rizikový postup.

Chlor představuje toxický prve, který vytváří organické chlorované sloučeniny, které zvyšují podle výzkumů riziko vzniku nádorových onemocnění. Nejen v České republice, ale i v jiných zemích není zvyšující se výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníků způsoben nedostatkem vlákniny při stravování, nejedná se ani o genetické faktory, protože lidé nadměrně pijí pivo a konzumují uzeniny, které vlákninu do těla dodávají. Vyvolávající faktor je naopak dlouhodobá konzumace chlorované pitné vody.

V USA byl proveden výzkum, který dokázal, že těhotné ženy, které v počátečních týdnech gravidity konzumují chlorovanou vodu, jsou vystaveny riziku, že se plod poškodí. Toto riziko je v tomto případě několikanásobné. Možná se ptáte, proč je toto riziko tak vysoké. Odpověď je jednoduchá – příčinou je působení aktivního chloru na určité sloučeniny v běžné pitné vodě. Výzkum týkající se chlorované vody a její konzumací trvá v USA již dvacet let.

Chlor představuje problém i ve vodě, která není určena k pití. S tou se setkáme zejména ve veřejně přístupných plaveckých bazénech. Ne všichni obyvatelé chodí každý týden plavat, proto jsou na tom mnohem hůře profesionální plavci, jejichž trénink probíhá téměř denně. Chlor v bazénech leptá sliznici dýchací cesty a také způsobuje poškození kůže. Avšak omezuje riziko přenosu infekcí, ale na druhou stranu je rakovinotvorný. Chlor také způsobuje iritaci ekzematických a psoriatických ložisek. Jakmile si po plavání umyjete kůži běžným, situace se jedině zhorší.

Nezbytností po koupání v bazénech je použití nealergizujících kosmetických prostředků. Avšak skutečně kvalitní kosmetické hygienické prostředky, které by se měly v těchto případech používat, jsou velmi drahé. Nejlepší volbou je kosmetika s obsahem aloe vera.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy