Fakta o vypadávání vlasů

Říjen 4, 2010 by michalka  
Sekce Vlasy

1120717_13927764V současné době má s vypadáváním vlasů problém asi 60 % mužů a 30 % žen. Odborníci se však shodují, že vše závisí na životním stylu, zhoršující se kvalitě potravin a také na slunečním záření či nemocech. Vypadávání vlasů ovlivňují další faktory. Co však můžete změnit?

Genetika

Významným faktorem je genetika, která způsobuje vypadávání vlasů. Genetika ovlivňuje asi 10 % všech případů. Ostatní případy jsou způsobeny spíše primárním stresem, nemocemi, hormonální nestabilitou či životním stylem. Genetika neovlivňuje pouze, kdy vlas vypadne, ale také počet vypadaných vlasů. Počet vlasových folikul je dán již při narození. Během života není možné tento počet jakkoliv zvýšit.

Cyklus růst vlasů

Je známo, že růst vlasů probíhá rychleji na jaře a na podzim, kdežto se jejich růst zpomaluje zejména v zimních měsících. Každý člověk prochází životním cyklem, jenž trvá od dvou let a ve výjimečných případech se může protáhnout i na více než deset let. Tato skutečnost je vysvětlena tím, proč některým lidem narostou vlasy až po pás, jiným „pouze“ po ramena. Jakmile přejdete aktivní období růstu, vlas se dostává do takzvaného klidového stádia, které by mělo trvat zhruba tři měsíce. Následně vlas vypadne a naroste nový.

Jestliže máte vlasovou pokožku v pořádku, dochází k 10 % vypadávání vlasů. Jestliže se však cyklus růstu z nějakého důvodu naruší, dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů. Na jaře se jedná například o vyčerpání organismu po zimě. Důležitá je přítomnost vitamínů, minerálů a stopových prvků ve vašem těle. Na podzim se jedná zase o sluneční záření pronikající do pokožky. Pokud však zaznamenáváte nadměrné vypadávání vlasů již déle jak čtyři měsíce, je potřeba začít tento problém řešit, abyste předešli chronickému stádiu.

Ženy vs. Muži

U mužů je fáze růstu vlasů kratší než u žen, což je způsobeno zejména hormony. Mužský pohlavní hormon testosteron má tendenci zkracovat fázi růstu, proto se muži setkávají s vypadáváním vlasů častěji než ženy. Do dvacátého pátého věku života přijde téměř třetina mužů o svůj bohatý porost.

Řešte to individuálně

Každý vlas, který najdete ráno na polštáři, neznamená problém. Ten nastane v případě, když zpozorujete vypadávání vlasů po dobu delší než čtyři měsíce. Protože je cyklus růstu vlasů u každého jedince jiný, musí se řešit jeho problém individuálně. Kožním onemocněním se zabývají dermatologové.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy