Jak na vzteklouna?

Červen 22, 2010 by michalka  
Sekce Děti a rodiče

956246_88279248Jestliže se rozhodnete přečíst všechny knihy o výchově, zaručujeme vám, že to jistě nepomůže. Situace se vyvíjí totiž zcela jinak, než je popsáno v knížkách psychology. Když chtějí děti prosadit své, jsou vynalézavé a za každou cenu chtějí docílit svého. Ženy chodící na kurzy pro rodiče nabízí v klidné atmosféře svému dítěti dvě možnosti: „Chceš si ty kalhoty obléknout sám nebo ti mám pomoct?“ Dítě pouze se vztekem odvětí: „Ne, ne, ne!!! Ty kalhoty ne!“  Přitom sedí nahým zadkem na štiplavém koberci, avšak je to za den už po desáté, začne vám to lézt krkem. Tento vztek dítěte by dovedl k šílenství každou matku.

Moudřejší ustoupí

Matka je samozřejmě moudřejší ve sporu se svým dítětem, a proto necháte svého syna vyčůrat do záchodu jako velkého chlapa. Vždyť to nakonec zvládl celkem dobře, tak proč ne. Avšak na závěr si počůral ručičku, slipy a také kalhoty. Rukou osahal kdeco a nakonec si ji utřel do trika se slovy: „Maminka to vypele.“ Nenechte se tím vytočit, abyste neskončila na psychiatrii. Avšak jak zvládat tyto situace?

Chce to trpělivost

Není pravdou, že vás dítě začne vytáčet až během dne, kdy počet situací se vztekem narůstá. Vaše ratolest vás může vytočit do běla už brzy ráno. Stačí, aby se vyskytly tyto případy s prádlem v košíku:

„Takto NE! NE!“ – škubání s prádlem a dupání

„A jak tedy?“

„Takto NE! NE!“ – obličej začne rudnout a přidají se první slzy

„A jak jinak? Tak mi to ukaž.“

„Takto NE! NEEEEEEE!“ – vysype prádlo a dál už jen slyšíte řev, řev, řev…

Odhad chování

V knihách jejich autoři uvádí, že byste měli ukázat, že víte, co má za lubem, když zlobí. Bude pak prý ochotný spolupracovat a změní své chování. Avšak myslíte si, že je to pravda? Opět uvedeme příklad. Dítě, které svou matku již po třetí po upozornění štípne do obličeje, se nenapraví pouze odhadem chování. Jakmile mu pohrozíte, stejně vás štípne znovu. V čem je tedy chyba, v knihách anebo ve vás?

Důsledky

Doporučuje se také vyhýbat trestání a místo toho používat přirozené důsledky chování dítěte. Když se tedy nechce oblékat, je nejúčinnější ho nechat běhat nahatá, až mu bude zima, tak se obleče. Ten důsledek však slíznete vy, když dítě bude ležet nachlazený v horečkách a vaší povinností bude několikrát za noc k němu vstávat. Přirozené důsledky tedy zvažte.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy