Jak se zbavit klíštěte?

Červen 20, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

283312_4687Klíště – malý a nezajímavý tvor, který však dokáže našemu zdraví způsobit paseku. Přenáší různé mikroorganismy a také choroby. Každé klíště je vybaveno viry, bakteriemi či parazity, kteří snadno infikují jednak člověka, jednak zvíře. Následkem klíštěte může být borelióza, anaplazmóza, babezióza či klíšťová encefalitida. Dále se klíštětem přenáší i ricketsióza či krymsko-konžská hemoragická horečka.

Jak se ho zbavit?

Jistě vám běhá v hlavě otázka, zda klíště vyviklat či vyšroubovat. Avšak budete se divit, ale ani jedno. Čím rychleji odstraníte přisáté klíště z člověka, minimalizujete jeho negativní vliv na lidské zdraví. Velmi účinným odstraněním je použití prostředku lxodermu, což lze snadno zakoupit v lékárnách. Slouží pro paralyzaci, dezinfekci a také usmrcení a bezpečné odstranění klíštěte. Už tedy nemusíte zkoumat, zda je lepší klíště zakápnout a následně šroubovat či vyviklat. K jeho odstranění stačí použít nepatrné množství z tuby, čímž je okamžitě zamezeno vyvolání obranné reakce parazita, mezi které patří zvýšené slinění či vyzvracení obsahu útrob. Zároveň však dochází k dezinfekci nejen rány, ale i jejího okolí. Likvidace klíštěte nastane během pěti minut od aplikace přípravku, čímž je eliminováno riziko infikace boreliózou či klíšťovou encefalitidou.

Historie klíšťat

Počet infikovaných klíšťat neustále roste, čímž se navyšuje také počet onemocnění, jež způsobují tito malí tvorové. Kromě Evropy trápí velké množství klíšťat také subsaharskou Afriku, Latinskou Ameriku a také Asii. Klíšťata a lidstvo – spojení trvající už odpradávna. Jsou také zaznamenány historické údaje. Již v 16. století před naším letopočtem můžeme najít písemné zmínky na papyrovém svitku o nemoci, jež byla pravděpodobně způsobena klíštětem. O století později se objevuje obrázek, který zaznamenal tři klíšťata zakousnutá v uchu hyeny.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy