Jídlo je palivo = je to zdroj energie

Květen 15, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

1277562_20063217Jídlo je k životu nezbytné a naše tělo existuje jen díky němu. Čím více energie vydáváme, tím rychleji máme potřebu ji doplnit. Tento děj můžeme přirovnat k autu: Čím dál a rychleji jedeme autem, tím více benzínu budeme potřebovat. Je to logické. Naše tělo funguje jako auto, bez paliva se ani nehne.

Jak je ale možné, že tolik lidí trpí nadváhou?

Lidé netloustnou po jídle, ale po nadměrném příjmu tuků a sacharidů (cukrů). Kdo se přejídá tučným a sladkým jídlem, má nedostatek pohybu a ignoruje své tělo, je obézní.

Základem prevence vaší nadváhy by měly být náprava všech chybných návyků ve výživě a celkové životosprávě. Návrat ke zdravé a vyvážené stravě vyžaduje změnu zvyklostí, která je pro mnoho lidí obtížná. Je to proces přinášející nejen nová poznání, ale i mnohdy odříkání, která se však vyplatí překonat a přirozeným způsobem dodržovat zásady zdravé výživy. Nejde o ztrátu potěšení z jídla, neboť právě plnohodnotná strava umožňuje, aby se co nejvíce uplatnila vlastní chuť jednotlivých surovin i hotových pokrmů. Není to ani dieta. Slůvko dieta je dnes všeobecně nesprávně chápáno. Jde nám o vyváženou, pestrou a pravidelnou stravu.

Snídani nevynechávejte

Po spánku je metabolismus zpomalen, snídaně dodá potřebný rozjezd. Energie přijatá ráno je okamžitě v organismu využita a neukládá se do zásoby. Navíc, když vynecháte snídani, pak máte na oběd již takový hlad, že nejste schopni jej udržet na uzdě. Sýry zařazujte do 30 % v sušině. Častěji snídejte tmavé pečivo a celozrnné rohlíky, z důvodu většího množství vlákniny – dodá vám více minerálů a vitaminů.

Přesnídávka

Omezte sladké ovoce (banány, hrozny, sušené ovoce, hrušky). Ovoce je ve většině případů energeticky bohaté, a tak by během redukční diety měla být jeho konzumace udržována pod kontrolou.

Oběd

Pokud možno oběd si podávejte bez polévek. Maximálně jednou až dvakrát do týdne si zařaďte do jídelníčku zeleninovou polévku. Vynechejte sladká a smažená jídla, omáčky a nedoporučujeme vám ani instantní polévky ze sáčku. Zelenina by měla být součástí každého oběda.

Komentáře

One Response to “Jídlo je palivo = je to zdroj energie”
  1. Jak zhubnout napsal:

    Přesně tuhle informaci jsem už dlouho hledala. Díky za článek

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy