Kávovník – bezpečná droga?

Únor 23, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

1196141_69231323Často slyšíme od svých blízkých větu: „Nepij to kafe, klepnete tě pepka.“ Avšak podle prokázaných výzkumů je opak pravdou. Je doporučené, abyste pili nejméně dva šálky kávy denně, protože tím si snižujete pravděpodobnost srdeční mrtvice, a to zejména u žen, jež jsou nekuřačky. Tento výzkum provedla americká společnost zabývající se srdečními chorobami. Je tedy samozřejmé, že pro jinak zdravé ženy je každodenní dávka kofeinu pozitivní a zdraví prospěšná.

O kávě je známo, že dokáže povzbudit, osvěžit a také, že zlepšuje rozumové schopnosti. Pomáhá vám tedy vylepšit paměť a dokonce zvyšuje i fyzickou výkonnost, o čemž možná mnoho lidí ani netušilo. V těchto vlastnostech se kávě nevyrovná žádná jiná droga. A co navíc? Jedná se o zcela legální a bezpečnou drogu, na jakou by se měli s trochou nadsázky přeorientovat všichni narkomani.

Káva si tak černou pověst, jaká je dodnes prezentovaná, nezaslouží. Jedná se o lék spousty neduhů najednou – snižuje riziko cukrovky, parkinsona a také rakoviny střev. Při bolestech hlavy i při výskytu kazů na zubech si vždy dáte kávu, a děláte dobře.

Pět šálků kávy denně podle vědců odstraní i problémy s pamětí, které se vyskytují u Alzheimerovy nemoci. A ještě lepší zpráva je to, že káva funguje i jako prevence proti již zmiňovaným chorobám a potížím. Nový výzkum, který byl proveden na floridské univerzitě na myších, prokázal, že kofein omezuje vznik proteinových plaků. O 50 % snižuje produkci patologického proteinu betaamyloidu, který je původce ničivých povlaků, které způsobují poškození a následný zánik nervových buněk. Dále tento protein ničí v mozku spoje, čímž je omezena produkce enzymů. Kofein působí také jako prevence proti zánětlivým změnám mozku.

Káva obsahuje kyseliny a látky sloužící k odbourávání volných radikálů a také se v ní nacházejí užitečné minerály, jako je draslík a magnézium. Carlo La Vecchia z výzkumného ústavu léčiv v Miláně tvrdí, že káva snižuje o 60 až 80 % riziko tvrdnutí jater.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy