Krimmelské vodopády

Krimml_WaterfallVýškou 380 m (udává se i 385 m) dominují Krimmelské vodopády, které jsou nejvyšší v Rakousku a údajně i v celé Evropě. Zda je tomu tak či onak, jedno jim nelze odepřít: jsou opravdu přírodním unikátem, který uchvátí každého návštěvníka. Horská vesnice Krimml se nachází na západním okraji Rakouska ve spolkové republice Salcbursko v pramenné oblasti řeky Salzach – na horním konci údolí Pinzgau. Tento název je významný zejména pro zemědělce, protože se jedná o pojmenování jednoho z plemene krav.

Z České republiky se dostaneme do Krimml autem nebo vlakem. Pokud preferujete cestou vlakem, kupte si zpáteční jízdenku, která je výhodnější a také je na ni výrazná sleva, pokud jede více osob. Na internetové stránce rakouských železnic najdete informaci, která tvrdí, že z Vídně do Zell am See stojí lístek 49,30 €.

Údolím Pinzgau vedla ještě nedávno úzkorozchodná železnice. Před čtvrtstoletím byste se po ní dopravili až do Krimml. Nyní jezdí vlaky jen do městečka Mittersill asi na půli cesty. Výhodnější je vydat se z Zell am See do Krimml autobusem, jehož konečná stanice je na parkovišti pod vodopády.

Před vstupem do areálu vodopádů jsou nejen stánky se suvenýry a občerstvením, ale také brána s pokladnou. Za prohlídku tohoto divu přírody musíte zaplatit 2 €. Ale je to vstupenka do divadla, které nám dokáže vytvořit opravdu jen sama příroda. Jedná se o unikátní ráj, kde utečete realitě.

Krimmelské vodopády padají ve třech stupních (horní má 140 nebo 145 m, střední 100 m a dolní 140 m), které jsou odděleny krátkými relativně pokojnými úseky horského potoka Krimmler ache. Upravená stezka nás přivede na vyhlídky. Na některých se vyplatí rozevřít nad hlavou deštník, nebo přehodit přes hlavu kapuci od bundy, protože na nás doletí závoje vody tryskající z divokého vodopádu. Na chodníku je obvykle rušno: na tento div přírody jsou zvědaví lidé opravdu bez rozdílu věku a pohybových schopností: tedy včetně dědečkův a babiček s nezbytnou paličkou, nebo miminek, které si tento dotek s přírodou sice zřejmě nebudou pamatovat, no kdoví, co ve skutečnosti zanechá v jejich rozvíjejícím se mozečku. Podle informací v rakouském tisku před rokem výzkumy dokázaly, že pobyt u vodopádů má příznivý účinek na lidi, které trápí astma.

První schody vedle vodopádu byly vybudovány již v roce 1835. O 44 let později byly nahrazeny úzkým chodníkem, po spuštění Pinzgau lokálky v roce 1898 přibylo návštěvníků a to vedlo k rekonstrukci a rozšíření chodníku do dnešní podoby. Slavnostně byl otevřen 11. srpna 1911 a o dva roky později se už vybíralo i vstupné.

Krimmelské vodopády jsou na horské říčce Krimmler ache, která sbírá vody 17 potoků převážně z ledovců Zillertalských Alp. Při délce kolem 18 km se nejvíce vod dostane od pramenů po prahy vodopádu ve večerních hodinách mezi 21. až 24. hodinou, protože trvá 9 – 12 hodin, dokud horské vody nádrží dostane ze svého zdroje na práh vodopádu. Podle knižního průvodce nejvíce vody proteklo vodopády 25. srpna 1987, a to 180 m³ / s. Ročně tudy doslova prohrčí okolo 177 miliard litrů vody a tato síla samozřejmě lákala budovatele energetických děl. Již v roce 1899 odvedli 12 m³ vody na pohon 19 turbín. Naštěstí další energetické plány se podařilo zastavit a uchránit tak Krimmelské vodopády jako jeden z klenotů Národního parku Hohe Tauern. V roce 1967 dostaly Krimmelské vodopády Evropský diplom na ochranu přírody.

Komentáře

One Response to “Krimmelské vodopády”
  1. PR napsal:

    na Krimmlu jsme také byli, asi nejlepší z toho je asi cyklostezka která vede až do Salzburgu – více na http://cs.tixik.com/krimmelske-vodopady-2357293.htm. Jinak velice kladně hodnotím celou organizaci od turistického vláčku až k vodopádům -vlak vás vyhodí, autobus nabere, a okamžitě jste u vodopádů.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy