Lak na vlasy a jeho vznik

Říjen 29, 2010 by michalka  
Sekce Vlasy

966885_36966473Abyste dosáhli dobrého účesu, musíte mít základ, jímž jsou zdravé a kvalitní vlasy. Málokdo si může dovolit ráno vstát z postele, vyčistit si zuby, prohrábnout vlasy a vesele odkráčet do práce. Moderní trendové sestřihy vyžadují zejména každodenní úpravu, přičemž je konečná fáze účesu, jíž dosáhnete po několika hodinách, zafixována lakem na vlasy. Co si budeme povídat, laky na vlasy, gely, pěny a bosky nepatří pouze ženám, větší nároky si na ně dělají i muži.

Musíme si dnes zvyknout totiž na to, že dnešní svět je plný metrosexuálů – od Davida Beckhama po Milana Baroše. Dnes existuje celá řada kosmetických firem, které jdou na věc rafinovaně. Vyrábí hlavně minilahvičky, které se vejdou do nejmenší kabelky. Lak na vlasy však musel projít dlouhým vývojem, aby dostal dnešní podobu. Když ještě neexistoval tento malý zázrak, ženy si své účesy zpevňovali vším, co jim přišlo pod ruku, hlavně sádlem. Během baroka ženy preferovaly vysoko vyčesané účesy, čím větší „hnízdo“, tím žena byla zajímavější a zaujala větší pozornost. Ale jak si barokní paničky zařídily, aby jim účes neklesl? Používaly pryskyřici.

Pastevecký národ Masajové zase používají místo laku a vlasy jíl a zvířecí trus. Nedávno však nebylo výjimkou namočit si kadeře do piva a natočit si je natáčky. Pivo je skutečným tužidlem na vlasy. Jestli nevěříte, tak to sami vyzkoušejte. Možná se ptáte, jak vlastně vznikl ten skvělý nápad na laky na vlasy. První laky na vlasy se objevily až po druhé světové válce. Norský chemik Eric Rodhaim si totiž ve třicátých letech nechal patentovat aerosolový sprej, což je nádobka pod tlakem, kdy po stlačení trysky stříkají kapky tekutiny. Pro americkou armádu se začal vyrábět přípravek na bázi aerosolového spreje, jehož úkolem bylo ulehčit život vojákům sužovaným v Tichomoří dotěrným hmyzem. První lak se objevil až v roce 1947 a výrobci využili nápadu Rodhaima a pustili se do velkovýroby laků na vlasy. Dnes tyto přípravky obsahují různé vitamíny, chemické látky, ale také vodu a alkohol.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy