Mám tě ráda, když nezlobíš.

Duben 27, 2010 by michalka  
Sekce Děti a rodiče

1251761_20179031„Nechci tě, běž plakat do pokojíčku.“ Tímhle způsobem určitě ne, tvrdí psychologové. Správným řešením je objetí a ne vyhnání. Rodiny důsledkem světové finanční krize mění svou podobu a strukturu a vztahy se díky technickým vymoženostem odosobňují. Neumíme sdílet prožitky, protože se v nejbližším okruhu rodiny chováme odtažitě.

Mnoho dětí trpí takzvanou studenou lásku, která je sice naplněna až po okraj materiálně, ale střádá se citově. Při výchově se rodiče mnohdy cítí bezradní a svou vlastní neschopnost řešit problémy přenáší na své potomky, jež se to kvůli nim nikdy nenaučí správně. Kromě toho stresují děti i hádky, které jim berou jak sílu, tak i jistotu. Podle mnoha psychologů jsme autistická společnost, kdy jsou naše myšlenky orientované zejména na osobní přání a potřeby. Žijeme uzavřeni sami v sobě, čímž jsme odděleni od okolního světa. Ale člověk může žít jen prostřednictvím druhých lidí, jak na to?

Citová bída se utvářela postupně, a jenom my za ni nemůžeme. Ale jsme to právě my, kdo by měl zahájit určitou a zásadní změnu, která by pomohla k návratu lásky bez podmínek. Jak tomu rozumět? Když dítě pláče a zlobí, nevyhostíme jej za dveře, nebudeme jej bít a ani mu říkat věty jako: „Jdi pryč, nemám tě ráda.“ Netrestejte své děti odnětím lásky. Naopak se vzájemně vyříkejte, vykřičte své emoce, aby mezi vámi opět proudil mír a láska. Velmi důležité je ve vztahu rodičů s dětmi objetí. Tento styl řešení konfliktů můžete provozovat i v partnerském životě, od něhož se děti učí. Nebude žádné dusnou v uzavřených pokojích, ani nezůstane nezodpovězená otázka.

Objetí

Objetí si spousta rodičů vykládá špatně. Nejedná se o chycení dítěte do náručí a počkat, až se vzdá. Nejde také o potlačovací výchovný prostředek. Jedná se o projevení lásky, nikoliv o vymáhání slibů jako: „Řekni, že už budeš hodná!“ Sdělte svému dítěti naopak, že jej máte rádi, ale že vás bolí jeho chování. Mnohdy na děti křičíte, zavíráte je v pokoji a práskáte dveřmi. Je to unáhlené řešení konfliktů. Měli byste si uvědomit, že se chováte jako zvířata, a proto se tomuto způsobu řešení vyvarujte a použijte spíše řeč.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy