Mimoděložní těhotenství

Červen 20, 2010 by michalka  
Sekce Těhotenství

1187595_22141630Strašákem budoucích maminek je mimoděložní těhotenství, které představuje stav, při němž se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní dutinu. Plodové vejce je vysoce agresivní a prorůstá se tak do stěny orgánu, může narušit cévy, čímž dojde k náhlému a silnému krvácení. Toto krvácení ohrožuje budoucí maminku na životě.

Vejce nejčastěji uvízne ve vejcovodu, méně často na vaječníku a pouze ve výjimečných případech v dutině břišní. Příčiny způsobující zahnízdění mimo děložní dutinu jsou různé. Jednak k nim patří vrozeně dlouhé či málo pohyblivé vejcovody, které nedokážou včas dopravit vajíčko do dutiny děložní. Dále mohou být příčinou záněty vejcovodu či stavy po jeho operaci, ale také nitroděložní tělísko a endometrióza.

Příčiny

V případě infekce se jedná zejména o nákazy, jež jsou přenosné pohlavním stykem. V poslední době se jedná zejména o infekce, které způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Endometrióza je nemoc, při níž se výstelky dělohy vyskytuji i mimo ni samotnou. Jestliže je výstelka ve vejcovodu, je riziko, že se vajíčko uhnízdí právě zde. Další skupinou je také umělé oplodnění, při němž může nastat situace, že se některé vajíčka při zavádění zahnízdí mimo dělohu.

Projevy a průběh

Mimoděložní těhotenství vám později začne způsobovat silné bolesti v podbřišku, které se mohou projevovat pouze na jedné straně. To záleží na tom, v jakém vejcovodu je vajíčko uhnízděné. Plodové vejce může jednak odumřít, což se jedná o potrat, který se projeví mírným krvácením do dutiny břišní, křečovitými bolestmi a také hnědým výtokem.

Diagnóza

Těhotenství lze obecně zjistit z odběru krve či těhotenským testem. Těhotenský hormon se v moči projeví již 9. den po oplození vajíčka, což je období, kdy ženě vynechá menstruace. V krvi lze stanovit výši hormonu HCG mnohem rychleji než v moči. Dalším krokem je také ultrazvuk, který se provádí pět týdnů od poslední menstruace, a tak se dá rozlišit, zda je vajíčko uhnízděné v děloze či nikoli. Jakmile vám bude zjištěno mimoděložní těhotenství, lékaři se snaží oplodněné vejce co nejdříve odstranit, čímž se předejde komplikacím.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy