Mléko zahleňuje?

Červen 27, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

1158561_63481410Mléko je tekutina, která zvyšuje zahlenění. Jedná se o velmi časté přesvědčení mnoha pacientů. Je to však vše podloženo vědeckými důkazy? Úkolem hlenu je pokrývat sliznici zažívacího a respiračního traktu. Dokáže chránit organismus před mnoha mechanickými, teplenými i chemickými poškozeními. Hlen je zároveň produktem hlenových žláz a obsahuje vodu, muciny, imunoglobuliny, mukopolysacharidy, soli, lysozym, leukocyty a také odumřelé epitelie.

Úvahy, které uvádí, že mléko je původcem zahlenění, najdeme již ve dvanáctém století. Tyto myšlenky sepsal židovský lékař Mosese Maimoidese. Také čínská medicína uvádí, že konzumace mléka má zvlhčující účinek, čímž se tvoří větší množství hlenu. Jsou však tyto úvahy v současné době podloženy vědeckými důkazy? Mají se všichni lidé trpící onemocněním dýchacích cest vyhnout mléku a mléčným výrobkům?

Ochranná bariéra

Opatření, která jsou potřebná u nemocí dýchacích cest, jsou mnohdy protichůdná. Na jednu stranu by se pacienti měli mléčným výrobkům vyhýbat, proto je zahleňují, avšak na stranu druhou pacienti užívají léky, které podporují tvorbu hlenu nebo mění jeho kvalitu. Proto v tomto nehledejme žádný smysl, nemá to cenu. Jednoduše řečeno, hlen představuje prospěšnou obrannou bariéru, která chrání naši sliznici před poškozením. Jestliže se tvorba hlenu zvýší, musí být zajištěno i jeho rychlé a účinné odstranění. Potom je splněná ochranná funkce, která zachytí jednak škodliviny, ale neškodí našim dýchacím cestám.

Zahlenění jsou jen ti, kteří tomu věří

Odborné studie prokázaly, že zahlenění po konzumaci mléka pocítí jen ti, kteří věří, že konzumace mléčných výrobků vyvolává navýšení hlenu v dýchacích cestách. To bylo prokázáno tím, že tito lidé ochutnali také nemléčný testovací nápoj, po němž uvedli, že cítí zahlenění. Tento pocit je tedy závislý na víře, nikoliv na konzumaci mléka. Výzkum se provedl na astmaticích a také na dobrovolnících, jež se nechali infikovat viry způsobující onemocnění dýchacích cest. U všech byl stejný výsledek.

Kdy mléko škodí?

Mléko a mléčné výrobky byste ze své stravy měli vyloučit v případě, že trpíte vážným onemocněním dýchacích cest. Jestliže máte dlouhodobou dietu, můžete si poškodit organismus, protože jednostranná dieta ochuzuje člověka o další důležité živiny. Mléko nekonzumujte, jestliže jste na něj alergický, může se vám totiž projevit onemocnění zažívacího ústrojí, kůže i dýchacích cest.

Komentáře

One Response to “Mléko zahleňuje?”
  1. Barbou napsal:

    A teď babo raď. Jak to vidíte vy, způsobuje mléko zahlenění nebo nikoli? Z článku bych pochopil, že hlen je prospěšný pro organismus, pro odstanění škodlivin, ale na druhou stranu ho nesmí být moc. Jestliže je ho moc, snažíme se ho odstranit, že smrkáme, kuckáme, bereme prášky. A teď…. způsobuje mléko tvorbu hlenu? Pokud ano je dobré ho pít, abychom nějaký hlen měli, ale není dobré ho pít, pokud tedy způsobuje tvorbu hlenu, v případě, že jsme totálně zahleněni a bereme prášky na odhlenění. No a co bych dodal, nemám dojem, že by mi mléko způsobovalo nějakou újmu ohledně hlenu, krom sračky, někdy, a dobře se pije po kocovině, ale raději ho při nemoci zahleněním nepiju. Takže jsem zase z té studie v pr….. Mýtus nebo fakta? Fakta je, že nejspíš způsobuje, a tak ho raději piju, když jsem úplně vyschlej.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy