Nejhorší je jarní slunce

Duben 11, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

1210353_20838665Jistě máme každý radost ze slunečního svitu. Rychle si oblečete krátké rukávy, šortky a minisukně, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že právě slunce na jaro je nejhorší. Teplé počasí láká k odhalení svého těla a užívat si slunečních paprsků po dlouhé kruté zimě. Musíte být však opatrní, protože právě na jaře se můžete vážně a velmi snadno spálit. Pokožka je po zimě nepřipravená a také bílá. Na jaro byste měli tedy navštívit co nejdříve dermatologa. Jedná se i o období, kdy byste se měli zaměřit na pigmentová znaménka, jež tvoří potenciální nebezpečí. Kvůli nim se může vyvinout zhoubný melanom.

Během zimního období si ani nevšimneme změny na kůži, ale čím více začíná být teplo, tím více bychom si měli všímat svého tělo, zejména pokožky. Dermatologové varují také před jarní dovolenou u moře, kde dominuje ostré slunce, které může být pro jednotlivce s rizikovými znaménky nebezpečné. Jestliže patříte mezi lidi s přirozenou světlou pokožkou, musíte počítat s tím, že se rychle spálíte. Dbát o své zdraví by měli i ti, jejichž počet mateřských znamínek je poměrně vyšší. Dále se na jaře co nejvíce vyhýbejte slunci, jestliže se u vás či ve vaší rodině melanom vyskytl.

Vyšetření

Jestliže se rozhodnete pro vyšetření, nemusíte se ničeho bát, u dermatologa vás nečeká žádná bolestivá situace. Lékař prohlédne znaménko a případně jej prozkoumá pomocí digitální dermatoskopu. Jedná se o přístroj, jehož úkolem je znaménko zvětšit, čímž je snadnější analýza. Tím se zjistí, zda jej musíte nechat odstranit či nikoliv. Pokud je potřeba provést chirurgický zákrok, nejlepším obdobím je zima, čímž nebude jizva asi čtyři měsíce vystavována UV záření. Jestliže se jedná o rizikové znaménko s podezřením na zhoubný proces, provádí se operace i během roku.

Chraňte se

Jara se nemohou dočkat všichni sportovci, a to zejména rekreační. Avšak málokteří z nich se chrání před jarním sluncem, myslí pouze na tenisové rakety, kolečkové brusle či kola. Základem celé ochrany je natřít se krémem, který by měl být na tělo nanesen asi 20 minut před vystavením na slunce. Další mazání krému na tělo by mělo přijít po dalších třech hodinách. Alergie je projevována nejčastěji u žen než u mužů. Prvními příznaky jsou červené pupínky, které svědí, a to nejčastěji v dekoltu, na krku či na pažích.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy