Neplodnost… Co teď?

Květen 11, 2010 by michalka  
Sekce Těhotenství

1275558_64736246Jakmile vám doktor oznámí, že jste vy nebo váš partner neplodný, ihned vás napadne myšlenka „miminko ze zkumavky.“ To však není jediná možnost, co dělat v případě neplodnosti. Mnohem jednodušším řešením, které je také méně stresující, a méně finančně náročné jsou léčby, které pomáhají až 40 % párů. Podívejte se na své případné možnosti.

Nebojte se hormonů

Jestliže se neplodnost projeví u ženy, pomůže pouhá úprava hormonálních poměrů. Tato léčba však odráží mnoho bludů, ale zbytečně. Anovulace je stav, kdy vaječníky neuvolňují vajíčka. Jedná se o nejčastější příčinu, kdy se ženy stávají neplodnými. Tato diagnostika je asi u pětiny pacientek. Léčba není nikterak zdlouhavá a je naprosto snadná. Možná se však ptáte, zda hormony nezatěžují tělo a nepřinesou negativní vedlejší účinky.

Můžeme vás ujistit, že vedlejší účinky jsou zcela výjimečné, což platí i o přibývání na váze, o což má mnoho pacientek strach. Hormonální léčba však není spojena pouze s anovulací, ale mnoho neplodných žen má problém se špatnou funkcí štítné žlázy či s vyšší hladinou prolaktinu. I v těchto případech hormony působí a je léčba vysoce účinná.

Inseminace pomůže 10 % párů

Mezi další účinné metody patří intrauterinní inseminace. Lékaři tuto léčbu využívají i v případech, kdy změny hlenu v děložním čípku zabraňují průniku spermií do dělohy. Inseminace pomáhá i v případech léčení neplodnosti u mužů. Jedná se o zcela nebolestivý výkon, který je bez rizik a nijak pacientku neomezuje. Nejprve se sleduje ovulace a ve správný čas je aplikována laboratorně upravená dávka spermií tenkou trubičkou přímo do dělohy. Jestliže se bojíte nepříjemného pocitu, váš strach je zbytečný. Bude vám to připadat jako běžné gynekologické vyšetření.

I slovo je lékem

Jestliže chcete zplodit dítě, může tomu bránit psychický blok. V těchto případech si pomůžete skutečně pouze sami tím, že se začnete léčit. Mezi psychikou a léčbou neplodnosti je vzájemná vazba. Existuje jedna psychicky podmíněná neplodnost nebo problémy s otěhotněním mohou být spojené s psychickými problémy. V těchto případech je pomoc profesionálních psychologa na správném místě.

Když vše selže

Když už vám nezbývá nic jiného, můžete vyzkoušet rehabilitační cvičení pro ženy. V případě mužů mohou být poruchy plodnosti spojeny se životním stylem, stresem a s nedostatkem vitaminů. Možná byste měli přestat i kouřit, což může negativně ovlivňovat stav spermií.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy