New York, srdce světa?

1179716_92837987Splňte si svůj sen a navštivte město, kde nezažijete nudu. Hned na začátku je dobré říct, co od New Yorku čekat: velké pulsující multikulturní město s veškerou barevností, krásou, ale i hlukem a špínou. Letenka vás bude stát od 11 tisíc korun i s poplatky. Než vtrhnete do víru dění, připravte se po přistání na letišti na odměřeného imigračního úředníka, který se bude ptát, jak dlouho chcete zůstat a kde se budete zdržovat. Naštěstí se spokojí s jednoduchými odpověďmi a jako průměrný turista zvládnete všechny úřední procesy bez problémů. Na kontroly se připravte i při vstupu na Empire State Building nebo na loď na ostrov Ellis Island, kde se nachází socha Svobody.

Tisíc tváří města

Z letiště vstoupíte do města tisíce chutí, vůní, stovek mrakodrapů a bezpočtu kultur. Posměšně se mu říká pupek světa. Připravte se na to, že strávit ve městě týden se vám bude zdát málo. Z celodenních výletů budete večer padat do postele unavení, ale spokojení. V New Yorku, respektive na Manhattanu, kde můžete ten týden trávit, se neztratíte. Nadchne vás, že všechny ulice, kromě Broadwaye, jsou na sebe kolmé. „Streets“ vedou z východu na západ a „avenues“ ze severu na jih. Nebuďte ale lehkovážní a kupte si mapu. Až vás budou bolet nohy, nebojte se mávnout na taxi: žlutých aut jsou plné ulice. Ceny jsou přijatelné, ale metro nebo autobus vyjdou levněji.

Do podzemí

Cesta metrem je sama o sobě zážitkem. Vlezte do něj, i kdybyste měli tisícovky dolarů na taxi nebo vlastní auto, a kupte si průvodce po 26 srozumitelně značených trasách. Potkáte tady bizarní svět. Hispánie, černochy, Asiaty i Poláky, lidi ve výstředních modelech, svalnaté sportovce, hippie i babičky jako vystřižené z pražského metra. A mezi nimi úředníky a manažery v oblecích a dámy v kostýmech. Hromadné dopravy se v New Yorku na rozdíl od Prahy bohatí lidé neštítí.

Móda

Na newyorských chodnících se vám těžko podaří vzbudit pozornost okolí. Potkáte tu tlusté dámy v minisukni i dokonalé ženy v perfektně padnoucích šatech. Říká se, že všechny hezké Američanky hrají ve filmu, v New Yorku jich potkáte pár navíc. Obléknout si můžete jakýkoli model, potřebujete jen dost klidu a sebevědomí ho nosit.

Kam na kávu

Až si budete chtít dát kávu, vybavte se pevnými nervy. Obyčejné posezení v restauraci nebo kavárně, jaké znáte z českých měst, budete v záplavě bufetů a rychlých občerstvení možná dlouho hledat. Mile vás ale překvapí, že se lidé od vedlejšího stolu nebo u toho, ke kterému se vmáčknete, s vámi rádi dají do řeči.

Nesmíte minout

Neonové náměstí Time Square vás oslepí záplavou svítící reklamy. Nezapomeňte si vyjít na nedalekou Broadway, srdeční záležitost herců, tanečníků, režisér, prostě všech, kteří chtějí dokázat něco na prknech, která znamenají svět. Připravte se na dlouhé fronty na lístky nebo si je raději předem rezervujte. Minout nesmíte ani oázu odpočinku Central Park, nečekejte hluboké hvozdy, ale k odreagování z hluku a shonu multikulturního města vám jeho návštěva určitě postačí. Úchvatná bude i návštěva metropolitního muzea umění.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy