Ostrov Djerba

571289_90776671Djerba je ostrov situovaný ve Středozemním moři a náleží Tunisku. Dominuje rozlohou 520 kilometrů čtverečních. Představuje největší ostrov severní Afrika s více jak sto dvaceti tisíci obyvateli. Na ostrově je situováno také mezinárodní letiště a hlavním městem je Houmt Souk, kde žije přibližně šedesát tisíc obyvatel. Z pevniny se na ostrov dostanete jednak trajektem, jednak po nasypané hrázy stojící na starých základech, jež vybudovali v minulosti Římané. Na Djerbu lidé cestují zejména díky písečným plážím a krásnému počasí. Jedná se o místo, kde se stále mluví berbersky.

Počasí

Protože je Djerba nadměrně slunečným ostrovem, stává se cílem mnoha turistů, a to zejména Francouzů, Italů, Němců a Čechů. Je také velmi lákavá skutečnost, že na Djerbě je 320 slunečných dní v roce. Celé území ostrova je pokryto více jak milionem datlových palem, což jistě vystihuje místní podnebí.

Významná města

Na Djerbě se rozprostírají tři města, které lze považovat za nejvýznamnější.

Houmt Souk

Houmt Souk je hlavní město Djerby. Po dlouhou dobu se jednalo o jedinou osadu na ostrově. Jednalo se o centrum trhů, díky čemuž dostalo město svůj název. Dnešní trh v tomto městě je však oproti minulosti malý, ale i přesto se vyznačuje vysokou návštěvností. Nachází se zde také Lybijské tržiště, kde se prodává second hand. Dále vás jistě zaujmou výrobny koberců, které jsou skutečně krásné a vysoce kvalitní.

Guellala

Krásná hrnčířská osada je Guellala, kde se vyrábí věci, které nelze jinde na světě najít. Hrnčířské výrobky se modelují z jílovité hlíny. Ve zdejších hrnčířských dílnách se vyrábí šejkr, který je ve tvaru velblouda. Můžete do něj nalévat odděleně dvě tekutiny. Jedna se nalije hrbem, druhá břichem a po promíchání výsledek vyteče tlamou. Nedaleko města se také nachází Muzeum tradic, které jistě stojí za návštěvu.

Midoun

Dalším významným městem je Midoun, kde je spousta turistů ubytována v hotelových komplexech. Midoun se nachází v severovýchodní části Djerby. Významný zde je zejména velký trh, který je mnohem rozsáhlejší než v hlavním městě. Koupíte zde všechno, na co jen pomyslíte. Nejvíce se zde prodává keramiky a oblečení, avšak nechybí ani elektronika či plastové kbelíky.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy