Padání vlasů

Květen 2, 2010 by michalka  
Sekce Vlasy

1173138_28192822Snad nikdo není spokojený se svými vlasy. Ještě horší to je, když vám začnou vypadávat. Zdravému člověku denně vypadne 40 až 100 vlasů. Jestliže jich během česání na hřebenu či na umyvadle zpozorujete více, jedná se o abnormální stav. Pak již stojí otázka, zda se jedná o výpad přirozený či chorobným, který může být vyvolán zevní i vnitřní příčinou. O tom vám však rozhodne odborný lékař.


V normě

Zcela normální je pouhé posunutí vlasové hranice nad čelem dozadu, což se projevuje u obou pohlaví a jedná se o přirozenou známku dospělosti. Toto posunutí se projevuje u 96 % mladých mužů a u 80 % slečen. Za první příznaky androgenní alopecie se považuje řídnutí vlasů nad tuto linii a také ve spánkové oblasti. Tato nemoc může postihnout jak muže, tak i ženy. Ale naštěstí pro vás se dá alopecie dnes léčit. U bělochů mužského pohlaví se alopecie vyskytuje u 12 až 15 % osob. U černochů je tento typ plešatění méně častý a u mongoloidní rasy je doslova vzácný.

Mohou za to geny

Nadměrná ztráta vlasů, která je způsobena přítomností mužského pohlavního hormonu testosteronu, je geneticky podmíněná. Mužského pohlavní hormony vznikají u mužů jak ve varlatech, tak i v nadledvinkách, a u žen se tvoří v kůře nadledvinek. Androgenetická alopecie může skutečně vzniknout i u žen, a to zejména po klimakteriu, kdy je snížena produkce ženských pohlavních hormonů.

Proč ženy nemají pleš?

Ztráta vlasů je u žen mnohem mírnější, a ke vzniku pleši dochází velmi zřídka. Ženám však vlasy vypadávají v celé vlasové oblasti, proto řídnou. Padání vlasů u žen je dočasné, protože si dívky někdy zničí vlasy barvením, foukáním anebo žehlením. Příčinou může být i velký stres a nadměrnou fyzickou zátěží organismu, což je například operační zákrok či užívání léků. Během těhotenství se také setkáte s vypadáváním vlasů, které trvá ještě tři měsíce po porodu. Proto je potřeba doplňovat jak vitamíny, tak i minerály.

Řešení

Obě pohlaví však mohou být vyléčeny pomocí medicínského oboru, který se zaměřuje na vlasy. Nazývá se trichologie a je k dispozici na kožních klinikách. Ale existuje i specializovaná ambulance pro nemoci vlasů. K léčení se používá například minoxidil, což je látka umožňující účinně zabránit vypadávání vlasů. Přesný způsob podávání stanoví váš lékař.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy