Plavání miminek

Červen 2, 2010 by michalka  
Sekce Děti a rodiče

sfPlavání s vašimi nejmenšími ratolestmi má kromě rozvoje motoriky i pozitivní vliv na jejich psychický rozvoj. Pouto mezi matkou a dítětem, pravidla fungování a způsob učení jsou podstatným základem i pro jeho harmonický rozvoj. Voda dokáže naučit matku i dítě dodržovat určitá pravidla, což má později velký vliv při výchově a učení se. Kurzy plavání jsou zaměřeny na správnou motivaci dětí a pokyny jejich pohybu ve vodním prostředí. Pohyb dítěte ve vodě formou hry a drobných pohybových cvičení pod vedením instruktorky posiluje rozvoj psychomotoriky dítěte, přátelství s vodním prostředím a jeho pravidla, upevnění vztahu dítě – zvyšuje obranyschopnost organismu.

Děti se v kurzu naučí orientovat ve vodním prostředí, prodlužovat dobu pobytu ve vodě i pod vodou, získat motorickou stabilitu ve formě chůze po nestabilní ploše, pravidla nadechování se a ponoru pod vodní hladinu a rozvíjet začátek skoků do vody nejprve v podobě pádů. Přítomnost rodiče navíc upevňuje pouto mezi nimi a dítě má pocit jistoty a bezpečí.

Kdy začít?

Správné období nastává už pár minut po narození dítěte. Vstup do bazénu je pro matku i dítě ideálním zakončením šestinedělí, ale vše je v tomto směru individuální. Jestliže své dítě koupete doma, hlaďte jej po celém těle a už od narození používejte při koupání sprchu. Při sprchování se nevyhýbejte jak hlavičce, tak ani očím.

Mnozí se ptají, zda je plavání vhodné i pro mentálně či fyzicky postižené děti. Je to přímo ideálním sportem a terapií zároveň. Mnoho rodičů se bojí infekcí. Kojené děti mají oproti nekojeným velkou výhodu – mateřské mléko je podporou imunitního systému dítěte. Ale právě plaváním se posiluje i imunita děťátka.

Výuka plavání? NE!

Děti se v takovém kurzu nenaučí žádné plavecké styly, to jsou schopny až ve věku od pěti let. Pro miminka jsou připraveny hry, říkadla, otužují se chladnější vodou. A jedná se zejména o sociální kontakt s jinými dětmi. Navíc, rodiče se naučí, jak s dětmi pak pracovat doma. Je důležité, jak se dítě chytá do rukou, když ve vodě cvičí. Poutavý program plný říkadel a písniček doplňuje i koupele dětí pod vodu. Pohyb ve vodě si kromě dětí užívají i matky, které v podstatě cvičí také. A ještě jedna důležitá věc, na kterou se nesmí zapomínat. Dítě musí mít upravený režim tak, aby bylo na plavání odpočinuté, dobře vyspinkané, jinak si cvičení neužije. Po cvičení zase lépe usne a je klidnější.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy