Průběh těhontenství a změny

Leden 27, 2010 by michalka  
Sekce Těhotenství

TehotenstviTěhotenství je důležitým obdobím v životě ženy, a proto by se na něj měla pečlivě připravit. Během těhotenství nastane celá řada změn, se kterými byste měla počítat a přizpůsobit se jim, protože těmto změnám nelze předejít. V první řadě se zvyšuje tělesná hmotnost a důvodem je rostoucí děloha, plodu a přítomnost placenty či plodové vody. Během těhotenství přiberete 9 až 15 kg, záleží na organismu. Nejvíce na váze naberete ve druhé polovině těhotenství, protože se v tkáních zadržují tekutiny.

Rodidla

Změny se projevují i na rodidlech, přičemž se děloha zvětšuje a roste svalová masa, následně nastává rozpínání dělohy a její stěna je tenčí. Dojde k prosáknutí a prokrvení děložního čípku, žlázy v děložním hrdle začnou produkovat množství hlenu, jehož úkolem je chránit dělohu před infekcemi. Během těhotenství se setkáte s častými kvasinkovými infekcemi či bělavým poševním výtokem.

Krevní oběh

V průběhu devíti měsíců se zvyšuje objem krve, plazmy a počet červených krvinek, avšak stoupá i počet bílých krvinek. Při porodnickém krvácení z dělohy má ochranný význam zvýšená srážlivost krve, avšak negativem je vyšší riziko trombóz v graviditě. V posledních třech měsících stoupá srdeční frekvence a zvyšuje se také výdej krve ze srdce. U některých žen se vyskytuje tzv. hypotenzní syndrom ke konci těhotenství, který je způsoben nízkým tlakem krve. Během osmého a devátého měsíce se připravte také na otoky dolních končetin.

Dýchání a trávení

Tehotenstvi

Spotřeba kyslíku pochopitelně stoupá a celkové dýchání je ztížené zejména při poloze vleže.

Začátek těhotenství je doprovázen u mnoha nastávajících maminek nevolnostmi a někdy i zvracením. Je způsobeno uvolněním svalstva trávicího traktu a hormonálním působením. Nutkání na zvracení ustupuje po 12. týdnu gravidity. Některé ženy trpí během těhotenství pálením žáhy, které je způsobeno tlakem dělohy na žaludek, čímž se uvolňuje svěrač jícnu a potrava se navrací ze žaludku do jícnu. Mnohdy vede snižování pohyblivost těla k zácpě a mění se také chuť k jídlu. Můžete mít chuť i na jídlo, které jste dříve nejedla.

Prsa a kůže

V těhotenství dochází ke zvětšení prsou, prsních bradavek a také k zvýšenému prokrvení a pigmentaci bradavek. Hormonálním vlivem se mohou na kůži některých žen objevit žlutohnědé kožní skvrny. Důsledkem kortikosteroidních hormonů a napínáním kůže se mohou v oblasti břicha vytvořit praskliny v kůži neboli strie.

Kostra a psychika

V posledních týdnech se rozvolňování vazivových spojů v pánevním pletenci projevují bolestivostí pánevní spony. Bolesti se projeví zejména při vstávání z postele a náročnějším pohybu. Typická je pro těhotné ženy takzvaná kachní chůze.

Budoucí maminky mohou být více nervózní a podrážděné, někdy dochází i ke stresovým situacím. Tyto stavy lze vyřešit například pravidelným cvičením na gymnastickém baloně.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy