Silikony ve vlasové kosmetice

Říjen 22, 2010 by michalka  
Sekce Vlasy

1215387_61391407V současné době jste již mnohokrát mohli slyšet o látkách, které jsou přítomné ve vlasových či kosmetických přípravků. Jedná se možná i o hlavní důvod, proč přibývá tolik alergiků a lidí s atopickou pokožkou. Předmětem mnoha diskusí se staly látky nazývané silikony. Hlavními odpůrci této látky jsou zástupci takzvaného BIO stylu. Jsou silikony skutečně škodlivé? Proč se vůbec přidávají do kosmetiky?

Při výběru kosmetických přípravků však narazíte na celou řadu názorů. Někteří doporučují zejména profesionální výrobky ze salonů, jejichž hlavním charakterem je vysoká funkčnost, přičemž nezáleží na složení prostředku. Dalším názorem však jsou výrobky, s nimiž se běžně setkáte v lékárnách či supermarketech. Třetím pohledem je postoj propagující přírodní a BIO styl, který tvrdí, že jakákoliv chemie včetně zmíněných silikonů je pro vlasy nepřirozená. Jaká je však skutečnost?

Nejprve bychom si měli říct, co vlastně silikony jsou. Jedná se o látky, které nalezneme téměř v každém kosmetickém přípravku. Představují lubrikant, jehož úkolem je uhlazovat vlasy a usnadňovat rozčesávání. V šamponech a kondicionérech najdete silikony pod názvem dimethicone či látky končící příponou –methicone, -siloxane, -silicate anebo –silane. Proč však existuje tolik názvů pro silikony? Každý je charakteristický jinou strukturou a funkcí. Pod názvem silikony si můžete představit velkou skupinu sloučenin. Jedná se o neutrální materiály, které jsou vyznačující vysokou snášenlivostí pokožkou. V kosmetickém průmyslu se používají molekuly s kulatou strukturou anebo s řetězcovou strukturou. Liší se pouze ve funkci a vlastnostech. Kruhové silikony se rychle odpařují a najdete je ve vlasových kondicionérech, kdežto řetězcové silikony jsou závislé na délce řetězce.

Výhody silikonů

  • Dodávají lesk a vaše vlasy jsou pak hebké. Dochází k regeneraci vašich vlasů.
  • Dokážou eliminovat krepatění a mají anti-frizz efekt.
  • Chrání vlasy při rozčesávání.
  • Chrání vlasy před teplem při žehlení vlasů, fénování či kulmování.
  • Poskytují UV ochranu.
  • Je udržena hydratace a vlhkost.
  • Prodloužené vlasy jsou ošetřeny.
  • Chrání vlasy při barvení.
  • Dodávají objem a energii.

Silikony se ale liší také kvalitou a využitím. Na trhu se vyskytly levnější a dražší formy, například silikony nové generace, které jsou vytvářené pomocí nanotechnologie. Tato surovina je poměrně nákladná, což se projeví na výsledné ceně kosmetického přípravku. Mnoho levných přípravků tedy obsahuje pouze jakési „náhražky“, jako je alkohol anebo minerální oleje. Náhražky se nevyznačují žádnou z výše uvedených výhod.

Silikony: ano nebo ne?

Máme pro vás skvělou radu, jestli se rozhodujete, zda používat přípravky se silikony či bez nich. Rozhodujte se zejména dle toho, co vaše vlasy skutečně potřebují. Jestliže vyzkoušíte přípravky se silikony i bez nich, pak jistě poznáte rozdíl, který vám usnadní rozhodování. Vybírejte nejen dle svého vkusu, ale také peněženky. Pamatujte, že i levnější kosmetika nabízí to, co potřebujete, i když výsledek nebude stoprocentní.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy