Sluneční alergie

Březen 23, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

963070_50239261Celý rok se těšíte, jak si v létě zabalíte plavky, opalovací krém a plážovou osušku a vyrazíte si užívat hřejivého slunce. Ale pozor, aby vám radost z opalování nepokazily sluneční alergie. Kožní problémy, které vznikají působením slunečních paprsků, se týkají až dvaceti procent žen od dvaceti do čtyřiceti let. První alergické projevy se objevují někdy po hodině strávené na slunci, jindy až za několik dní.

Na kůži vystavené silnějšímu UV záření, například na dovolené u moře, se ve výstřihu či na rukou můžou objevit rudé, svědivé puchýřky. Nejsilnější je vyrážka s prvními hřejivými slunečními paprsky, která se postupně během léta, kdy si kůže na slunce zvykne, zmirňuje, a na podzim dokonce úplně zmizí.

Mez sluneční alergie patří také fotoalergie. Svědivou vyrážku s puchýřky a pupínky v tomto případě nevyvolávají přímo sluneční paprsky, ale jejich kombinace s chemickými látkami obsaženými v krémech nebo parfémech. Látky, které vám za normálních okolností nevadí, se díky UV paprskům stanou alergeny. Alergická reakce se většinou objevuje na místech, kam dopadlo světlo, ale někdy ji můžete pozorovat i na zakrytých částech těla. Fotoalergii může spustit i některé léky nebo potraviny.

Sluneční alergie se ale nemusí projevit jen při pobytu u moře, vyrážka z horka vám může naskákat i v našich klimatických podmínkách. Stačí delší pobyt na slunci, a to nejen v horkém létě, ale třeba už v dubnu. Záleží na vašich dispozicích. Zatímco běžná kůže se chová „přiměřeně“ a poškodí se až nadměrným sluněním, citlivá pokožka reaguje na sluneční paprsky okamžitě. Samotné slunce za nic nemůže, příčinou je nastavení organismu citlivějších jedinců. Sluneční ekzém se projeví většinou tehdy, když vystavíme tělo poprvé větší dávce slunečního svitu.

Na sluneční alergii se doporučují léky ze skupiny antihistaminik. Některé vám musí předepsat odborník a některé jsou volně prodejné. Místa postižená svědivými vyrážkami je dobré potírat tekutým pudrem. Pomáhají také chladivé gely s vysokým obsahem aloe vera. Při vážnějším průběhu slunečního ekzému se raději poraďte s kožním lékařem.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy