Svatba – přežitek a vyhozené peníze?

Červenec 3, 2010 by michalka  
Sekce Svatba

746498_25111165poslední době to vypadá, že svatbám již odzvonilo, ale proč? Hlavním důvodem je, že lezou hodně do peněz. Je ekonomická krize, jak se o ní mluví po celém světě, a svatba je hlavní položka, na které peníze ušetříme. Nebo máte snad jiný názor? Jakmile si ženy začnou vydělávat na svou existenci samy, nejsou na muži nikterak finančně závislé a nemusí tedy do manželství vstupovat z ekonomických důvodů, proto pro ně mnohdy ztrácí svatba smysl. Romantika svatebního dne není natolik dojímavá jako kdysi a aby spolu dva lidé soužili a měli děti, nepotřebují papír.

Alespoň to takto vypadá podle vývoje sňatečnosti během posledních pár let. Sňatečnost je nesympatické slovo, které slouží v oblasti statistik. V minulém roce byla nejnižší od roku 1918 a konalo se pouhých 47,5 tisíc svateb. Podle údajů, které uvedl Český statistický úřad, se jednalo o 4,6 tisíc méně než v roce 2008.

Čísla, čísla, čísla

Věk snoubenců, kteří chtějí vstoupit do prvního manželství, stoupl u mužů na 31,9 let a u žen na 29,2 let. Ve srovnání s rokem 2008 se zvýšil o 0,5, respektive o 0,4 roku. Když to porovnáme opět s rokem 2008, tak byla loni nižší sňatečnost rozvedených. Další manželství podle předběžných údajů uzavřelo zhruba 40 % rozvedených mužů a 39 % rozvedených žen. V roce 2009 proběhlo také méně rozvodů, a to o 2,2 tisíce méně. Bylo rozvedeno 29,1 tisíc manželství. Průměrný věk rozvádějícího muže statistiky uvádí 41,8 roku a pro ženy 39,2 roku.

Proč se nechce k oltáři?

Svobodné páry podle průzkumu odmítají svatby z toho důvodu, že v ní nevidí žádný smysl. Soužití „na hromádce“ není problémem ani s dětmi. Velmi často se svatba odkládá kvůli finančním důvodům. Lidé mají totiž své představy o svatbě, z nichž nechtějí slevit. Nad romantikou svatebního dne však u většiny párů vítězí spíše finanční rozvaha. Protože i malá svatba v současné době vyjde na peníze, které mohou raději využít na dovolenou u moře pro dva.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy