Těhotenství – jedno drama?

Červen 21, 2010 by michalka  
Sekce Těhotenství

916230_52279345Těhotná žena zažije během devíti měsíců mnoho změn, a to nejen těch viditelných, ale také uvnitř těla. Samozřejmě se změní také její duševní zvraty. Které jsou však nejvíce šokující? Plod již od svého počátku potřebuje kyslík a také výživné látky, jež získává z krve maminky. Krev proudí cévami do děložní stěny a následně do plodového lůžka, z něhož se prostřednictvím pupečníku a cév dostává k plodu. Z krve si plod vezme potřebné živiny a vše ostatní vrací do matčina těla.

V plodovém vejci se postupně začne vytvářet plodová voda, což je tekutina, která plod ochrání před všemi údery zvnějšku. Díky této tekutině může měnit také svou polohu. Plodová voda odteče buď před porodem, nebo při něm, proto mnohdy od maminek můžete slyšet větu: „Praskla mě voda.“  Jestliže nastane případ, kdy voda odteče dřív, musí rodička okamžitě do nemocnice, aby se k plodu nedostaly žádné bakterie a choroboplodné zárodky.

Změny na těle

Na těle jistě zaznamenáme hlavní změnu, a to zvětšení prs a také bříška. Prsa se zvětšují tím, že přibývá tkáň mléčných žláz a také tkáň tuková. Bradavky se stávají na dotek citlivější, zvětšují se a tmavnou, a to kvůli uložení kožního barviva. Občas se toto zbarvení projeví také na obličeji, ale je to téměř výjimečné.

Během šestinedělí se vše však vrátí do normálu. V pokročilém stádiu těhotenství můžete zaznamenat pajizévky, což jsou malé světlé jizvy, které způsobí rychlý růst hmotnosti a bříška. Ty se však také časem zcela ztratí anebo se zmenší, čímž jsou téměř neviditelné. Na lýtkách se vám mohou vytvořit rozšířené žilky, které vznikají důsledkem množství kolující krve a menší pružností cévních stěn. V těchto případech byste si měla dopřát odpočinek a polohu vleže, přičemž jsou nohy podložené.

Duševní změny

Snad každá těhotná žena zažila ranní nevolnosti a také tělesné a hormonální změny. Tyto změny mohou vést také k časté změně nálad, kdy se střídá splín s euforií. Většina žen však v těhotenství myslí spíše na radostná období a vzpomínají na dobré časy. Maminka se tak cítí vyrovnaná a šťastná.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy