Tetování henou je nebezpečné

Březen 25, 2010 by michalka  
Sekce Tetování

1000614_95004535Nenechte se zmást, protože na první pohled to nevypadá, ale tetování henou rozhodně není natolik bezpečné, jak si mnozí z vás myslí. Známe, jaká mohou nastat určitá rizika, o nichž jste doposud netušili. V současné době, zejména v létě, mladí lidé preferují malování na kůži henou. Důvodem je, že tetování lze po několika dnech, týdnech či měsících smýt. Hodně lidí si tento druh tetování pořizuje zejména v zahraničí jako suvenýr, ať už v Turecku či na Slovensku. Hena se rozšířila do všech koutů světa.

Tato metoda se považuje za bezpečnou variantu tetování, i přesto, že nejde o trvalé tetování. Do čisté heny se však z komerčních důvodů přidávají látky, jež způsobují mnohdy závažné zdravotní komplikace, a to zejména alergickou reakci.

Zrádné příměsi

Do heny jejich aplikátor přidávají i další látky, jejichž úkolem je prodloužit trvání tetování či dosáhnout jiných odstínů. Jedná se například o šťávu z řepy či citronu a také zejména o parafenylendiamin (PPD). PPD je představitelem největšího rizika, protože patří k nejčastějším alergenům. Kromě vlastnosti alergizování může vyvolat i skupinovou přecitlivělost na chemicky příbuzné látky, jako jsou anestetika, barviva, sulfonamidy, léky proti cukrovce, složky opalovacích krémů atd. Z těchto důvodů byla hena v některých zeních v třicátých letech minulého století zcela zakázána.

Alergické reakce

Nejčastější je reakce ekzémového typu, který se může projevit později po aplikaci heny. Rozvíjí se na kůži až několik dní, záleží na vstřebávání barvy do kůže. Může však nastat i časná reakce, která se projevuje během pár minut. Pozná se podle dýchacích obtíží, svědění kůže, kopřivky či podle otoků rtů. Tato anafylaktická reakce však může vést k ohrožení života. Dále se může projevit i fotoalergický kontaktní ekzém, jež se projeví až na slunci.

Hena není pro každého

Osoby, které trpí atopickým ekzém anebo jsou alergiky, nedoporučuje se aplikace heny vůbec. Ale ani samotná hena bez příměsí není zcela nevinná. Hena má však pozitivní vliv na imunitu, protože se chová jako antioxidant a má také antimikrobiální vlastnosti. Jestliže však dojde ke vstřebání do kůže, nastanou u některých lidí mutagenní účinky. Nelze však používání heny zcela zavrhnout. Oproti klasickému tetování má mnoho výhod, jako je například dočasný účinek a odpadá i riziko závažných chorob, jež jsou přenosné krví.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy