Trápí vás hemeroidy?

Červen 30, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

573948_92082641Možná máte hemeroidy, ale ani to netušíte – to se stát může. Ale i přesto, že o nich víte, nechce se vám o nich moc mluvit. Jedná se o hemeroidy, starost mnoha lidí. Jedná se o přirozenou anatomickou strukturu a vyvinou se alespoň jednou za život u 50 % lidí. Tento problém nastane v případě, že se žilní pletence zvětší a zároveň zanítí. Jakmile se objeví bolesti či krvácení, měli byste ihned zajít k doktorovi, aby byla potvrzena po vyšetření diagnóza. Klinické vyšetření není nikterak bolestivé, a jestliže jej podstoupíte, budou vyloučeny závažnější příznaky.

Následně může být pacient podroben endoskopickému vyšetření u odborníka. Podle polohy se hemeroidy rozlišují na zevní, vnitřní a přechodné. Nejčastějším příznakem je krvácení, a to hlavně, když je ztenčená sliznice a uzel se na žilním pletenci překrví. Krev je jasně červená a objevuje se jednak při defekaci, jednak po ní.

Nebojte se vyšetření

Mnoho lidí nechce zavítat s hemeroidy k doktorovi, protože se bojí vyšetření, ale ujišťujeme vás, že se nemáte čeho bát. Zevní hemeroidy jsou patrné již při rozevření hýždí. V klidovém stavu se neprojevují žádné obtíže a ani krvácení. Obvykle provázejí vnitřní hemeroidy. Jestliže se jedná o zánět vnějších hemeroidů, při zánětu se překrvují, zduří a jsou silně bolestivé.

Vnitřní hemeroidy identifikujeme pod sliznicí konečníku a nedají se nahmatat prstem, proto je potřebné endoskopické vyšetření od lékaře. Nejčastěji se tento druh hemeroidů projevuje krvácením. Posledním druhem jsou přechodné hemeroidy, z nichž vznikají buď vnitřní anebo vnější.

Čemu se vyhýbat?

Bolestivé příznaky jsou závislé hned na několika faktorech, a to zvýšení žilního tlaku, který způsobí vydouvání cévní stěny hemoroidálních žil. Jestliže trpíte zácpou, je to způsobeno nedostatkem vlákniny v potravě anebo velký tlak při vyměšování. Účinné opatření však neexistuje. Důležitý je také zdravý životní styl, úprava stravovacích návyků a pravidelné vyprazdňování. Musíte si dávat pozor i na správné dýchání v případě, že zvedáte těžké předměty. Jestliže totiž zadržujete dech, zvyšuje se břišní tlak, což má negativní vliv na žíly.

Co pomáhá?

Na každého působí něco jiného, proto si faktory způsobující hemeroidy vytipujte a vyhýbejte se jim. Může se jednat například o konzumaci pikantních a ostrých jídel, alkoholických nápojů či červeného vína.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy