Útesy a čistá irská duše

1102329_84555221Více než sto metrů pod vámi. Ležíte v trávě na okraji útesu. Při pohledu dolů se vám chvěje žaludek. Oblaky nad vámi vytvářejí čarokrásné útvary. Sviští vítr. A slyšíte jen šumění moře. Nic jiného neexistuje. Pouze ta chvíle. Jestli právě takovou situaci chcete zažít, vydejte se k útesům na západní pobřeží Irska.

Největší volnost při hledání opuštěných útesů nabízí auto. Pronajmout si jej lze rovnou na letišti, ale když si dáte trochu námahy, v každém městě najdete malé auto půjčovny. Při troše štěstí dostanete přesně taková auto, jaké potřebujete – a levně. Jestliže se zeptáte, zda můžete auto vrátit za půl dne, starší paní jen mávne rukou se slovy: „Bez problémů, to máte zadarmo.“ Problémy si nemusíte dělat ani se špatným parkováním, protože policajti chtějí pouze vaši adresu, a jelikož budete zdaleka, nemají šanci vás najít. Na jízdu po levé straně silnice si zvyknete rychle. A na druhý den už nastupujete do auta ze správné strany. Irové jsou ohleduplní řidiči a na úzkých silnicích se beztak nedá jezdit rychle.

Extrémní nebezpečí padajících útesů

Galway je starobylé přístavní město s půvabným centrem. Je považováno za kulturní srdce země. Jednoduše patří k nejkrásnějším irským městům. Mekka irského jazyka, hudby, divadla a tance, a zejména v létě se ve městě koná množství festivalů. Ale i zde se irsky mluví zřídka, převládá angličtina. Potkáte se s mnoha turisty, před nimiž budete chtít utéct a užít si klidu.

Kousek od Galway leží jedno z nejúchvatnějších lákadel Irska – útesy Moher. Na úseku pobřeží dlouhém osm kilometrů se vypínají do výšky od 120 do více než 200 metrů.

Oficiálně je přístupná jen malá část. Velké parkoviště, betonový chodník, schody, zídka, malá vyhlídka – to všechno nabízí útesy Moher. A hlavně davy lidí. Ani nemáte pocit, že jste na útesech. Ale když popojdete kousek dál a prolezete pár ploty, ocitnete se v jiném světě. Jistě, není to zcela podle předpisů, ale stojí to za to. Dostanete se až úplně na okraj. Cítíte sílu oceánu, buší do vás vítr, kolem se pasou krávy. A právě tu najdete značku „Extrémně nebezpečné, útesy padají. Vstup jen na vlastní nebezpečí.“

V hospodách se zpívá i pláče

851121_19735088O pár kilometrů dále ve vesničce Lisdoonvarna určitě nevynecháte známou Roadside Tavern. Útulnou hospůdku, kterou provozuje rodina Curtinovců již 116 let. Dělají v ní vynikající steak z uzeného lososa s omáčkou z hořčičných semínek. Během léta navíc v Roadside Tavern je možné slyšet každý večer tradiční irskou hudbu, a to živě. Jednou přijde známý písničkář a podnik je na prasknutí. Na druhý den se sejde pár místních muzikantů a zahrají si jen tak, pro radost a potlesk.

Místní hospůdky jsou až dojímavé. Ne, řeč není o irských hospodách, které najdete v centrech měst po celém světě. To je byznys. Nyní sedíte v hospůdce v zastrčené vesničce na irském pobřeží. Odehrává se zde veškerý společenský život. I když Guiness je příšerně drahý. Truchlí se zde i slaví, zpívá i pláče. Zatímco v hospodách na českém venkově ženy nepotkáte, v Irsku chodí do hospůdky ve společnosti chlapa. A i pinty piva otáčí stejně rychle.

„Vezměte si dort, moje teta dnes slaví narozeniny,“ přiběhne ke stolu malé děvčátko. Jakmile dojíte, máte na stole další porci. Nikdo se neptá, kdo jste a odkud jste přišli. V tento večer patříte k nim. Rychle se dají do řeči, ačkoli většinu debaty spíše vytuší. Zdejší dialekt je téměř nesrozumitelný.

Útes, který patří pouze vám

Skvostem jihozápadního Irska je okružní jízda po poloostrově Iveragh známá jako Ring of Kerry. Cesta je na některých úsecích tak úzká, že se vedle sebe dvě auta nevejdou. Autobusy jezdí pouze jedním směrem, proti směru hodinových ručiček. Jinak by neprojely. Autem je lepší jít opačným směrem, protože na silnici se téměř nedá předjíždět.

Okruh měří 170 kilometrů, na trase je mimo jiné i městečko Waterville, kde s oblibou na dovolenou jezdí Charlie Chaplin. Poloostrov protínají stezky pro pěší i cyklistické túry a také zahrnuje národní park Killarney s malebnými jezery umístěnými mezi kopci.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy