Virová onemocnění během těhotenství

Červenec 3, 2010 by michalka  
Sekce Zdraví

876113_52316414Virová onemocnění během těhotenství jsou nebezpečná a následky na plod mohou být přímo katastrofální. Jestliže chcete navštívit svou kamarádkou s dětmi, nejdříve se informujte, zda netrpí nějakou dětskou infekční nemocí anebo zda nepřišly s ní do styku a nejsou v inkubační době. Jestliže ano, pak raději svou návštěvu odložte. Na prvním místě u těhotné ženy je totiž vždy její nenarozené dítě.

Rubeola neboli zarděnky

Inkubační doba trvá 12 až 23 dní. Jestliže onemocní těhotná žena zarděnkami během prvního měsíce těhotenství, je 50 – 70 % riziko, že bude plod poškozený. Ve druhém měsíci je riziko 25 %, ve třetím 10 % a ve čtvrtém je riziko 5 %. Projeví se různá postižení, to záleží však na tom, kdy byl plod infikovaný. Jestliže nastalo onemocnění během prvního trimestru, může být poškození natolik vážné, že doktoři raději doporučují přerušení těhotenství nejpozději do šestnáctého týdne. Onemocnění ke konci druhého trimestru se projeví poškozením sluchu, učení a psychomotorickou retardací. Jestliže bylo onemocnění plodu ve třetím trimestru, projevuje se postižení vzácně. Těhotenství však často končí potratem anebo odumřením plodu v děloze. Od roku 1982 se v České republice očkují děti ve věku 15 až 21 měsíců.

Cytomegalovirus (herpetické viry)

Tento virus má v sobě v současné době 40 až 60 % lidí v Evropě. Toto onemocnění probíhá skrytě, a jestli se přenese na plod, není jasné. Cytomegalovirus se přenáší kapénkovou infekcí, močí anebo slinami. Jestliže se plod nakazí, postihne hlavně centrální nerovovou soustavu, motorickou a mentální retardaci, zvětšení jater, sleziny, žloutenku a také krevní onemocnění.

Hepatitis

Žloutenka probíhá u každé těhotné i netěhotné ženy stejně. Nedá se s přesností říct, zda je vir pro plod škodlivý či nikoliv. Matky, které v těhotenství prodělají žloutenku, mají děti s Downovým syndromem. Není to však vždy pravidlem. Jestliže žena onemocní v prvním trimestru, končí těhotenství potratem. Jestliže ji onemocnění postihne ve třetím trimestru, žena porodí předčasně s 36 % pravděpodobností. Plody bývají také menšího vzrůstu.

Komentáře

2 Responses to “Virová onemocnění během těhotenství”
  1. Labanda napsal:

    děkuju moc za tvou pravidelnou návštěvu, já pokaždý nwm jak tu psát komentáře než to najdu ;-) tvé tipi jsou skvělé mám dlouhé vlasy takže se ráda inspiruju myslím že máš ještě jeden web nebo? tam vůbec nejdou vkládat komentáře jestli se nemýlím ;-) děkuju za pochvaly :-)

  2. Labanda napsal:

    zacopak dekujes? dekuju za pochvalu ;-)

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy