Vůně orientu – Turecká riviéra

1266549_16457828Turecká riviéra je situována v jižní části země mezi městy Antalya a Alanya. Teplý písek se prosýpá mezi prsty, voda se tyrkysově třpytí a vůně okolních piniových lesů svádí ke snění. Na pláži laguny v Ölüdeniz zažijete pocit, jako byste byli v ráji. Tato pláž ve tvaru jazyka patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější pláže v Turecku a zároveň se řadí mezi dvacet nejkrásnějších pláží na celém světě. Ale ač je pomyšlení na pobyt na pláži velmi lákavé, strávit celou dovolenou na lehátku u vody by přece bylo jen škoda.

Kromě řady úžasných pláží, například pláž rozkládající se v lázních Datça, na kterou lze doplout lodí anebo dojet autem po klikaté pobřežní silnici, vám egejská riviéra může nabídnout mnohem více, než byste očekávali. Na severu, daleko od mumraje středomořských letovisek, objevíte malebné rybářské městečka a divoce romantické jehličnaté lesy. Milovníci historie si určitě nenechají ujít archeologické vykopávky v Pergamonu, asi km jihovýchodn od Ayvaliku. Ruiny Trajánova chrámu a vznešených mramorových paláců svědčí o lesku dob dávno minulých. Stejně působivá je i prohlídka Efesu. Kdysi býval jedním z nejvýznamnějších řeckých měst v Malé Asii. Stával v něm Arteminid chrám (Artemis, řecká bohyně plodnosti), jeden ze sedmi divů starověkého světa.

Kulturu s koupáním můžete spojit i v Bodrumu a na přilehlém poloostrově. S dolmušem, tureckým sběrným taxíkem, se dostanete nejen k půvabným pobřežním vesnicií Gümüslük, Gümbet nebo Yalikavak, ale i k hrobce krále Mausóla – dalšímu ze sedmi divů světa, amfiteátru a samozřejmě k hradu sv. Petra pocházející z 15. století, dominantě města. A když si časem zvyknete na zdejší autobusy, zkuste zajet ještě trochu dál, do Pamukkale. Jsou zde k vidění jedinečné vápencové vodopády s termálními jezírky, které vás zaručeně nadchnou.

Tajemný kaňon

Na turecké riviéře nemusíte zdaleka pouze lenošit na pláži. Nabízí se tu řada možností k aktivnímu odpočinku. Jedním z nich je například výlet do skalního kaňonu Saklikentu. Turistické chodníky vedoucí podél říčky se neuvěřitelně klikatí mezi úchvatnými skalními útvary. Příroda je tu svěží a horko snesitelné. Zúčastnit se můžete i Jeep Safari, kdy se vydáte se silným vozem do hor v okolí Saklikentu, vyzkoušíte si své řidičské umění a vykoupete se v řece.

Pro mlsné jazýčky

V Turecku si přijdou na své i skuteční gurmáni. Hlavní slovo zde mají zelenina a mořské plody a ryby. Výborné jsou například makrely připravené ve vinných listech. Řada specialit je z mletého masa. Turci mají v oblibě až příliš sladké moučníky. Mezi nejvýznamnější patří lokkum, což je jakési ovocné želé obalené ve velké vrstvě moučkového cukru.

Přidejte vlastní komentář

Zde můžete přidat vlastní názor k dánému článku.

Novinky ze světa módy